Section Name Description
Навчально-методичне забезпечення дисципліни File НРП дисципліни "Теорія і методика спортивної підготовки" 2023-2024 н.р.
Folder Силабус
URL Методичні вказівки до вивчення дисципліни
File Конспект лекцій (модуль 1)
File Конспект лекцій (модуль 2)
Завдання для самостійної роботи File Завдання 1.
File Завдання 2.
Контроль за вивченням дисципліни File Методи контролю та оцінювання знань
File Контрольна робота
File Перелік питань до заліку
File Орієнтовний перелік питань до іспиту
Модуль1. Змістовий модуль 1. Теорія і методика підготовки юних спортсменів. Особливості підготовки в обраному виді спорту (20 годин). File Лекція 1.Лекція 1. Мета і завдання спортивної підготовки юних спортсменів. Спеціальні та загально дидактичні принципи у підготовці юних спортсменів.

Єдність загальної (фундаментальної, базової) і спеціальної підготовки. Безперервність тренувального процесу. Єдність поступовості збільшення навантаження. Хвилеподібність та варіативність навантажень. Циклічність процесу підготовки. Єдність і взаємозв’язок структури змагальної діяльності. Єдність і взаємозв’язок тренувального процесу та змагальної діяльності з позатренувальними чинниками. Спрямованість до вищих досягнень. Поглиблена спеціалізація.


File Лекція 2. Біологічні основи психофізичного розвитку юних спортсменів. Структура тренувальних навантажень та їх регулювання.

Динаміка розвитку функціональних систем в дитячому та юнацькому віці. Особливості розвитку і адаптації серцево – судинної і дихальної системи організму юного спортсмена до фізичного навантаження. Особливості розвитку фізичних якостей юних спортсменів з урахуванням сенситивних періодів та структури індивідуальної фізичної підготовленості.

Тренувальні та змагальні навантаження спортсменів.


File Лекція 3. Засоби спортивної підготовки юних спортсменів та їх класифікація. Методи спортивної підготовки юних спортсменів.

Загальнопідготовчі, Спеціально-підготовчі, Змагальні вправи.

Методи спортивного тренування: рівномірний (фізична робота виконується без зміни інтенсивності); перемінний (інтенсивність навантажень змінюється в межах від 50% до 90% від максимальної); повторний (полягає в багаторазовому повторенні певних руховий дій); інтервальний (полягає в багаторазовому чергуванні короткочасних вправ із підвищеною та зниженою інтенсивністю, відрізняється від перемінного суворо дозованими інтервалами навантаження і відпочинку); контрольний (передбачає заздалегідь намічені випробування з метою визначення рівня спортивної підготовленості); ігровий; коловий (комплекси вправ виконуються на окремих "станціях" в умовному колі); змагальний (відображає рівень усіх видів підготовленості спортсменів на основі спортивно-технічного результату).


File Лекція 4. Етапи спортивної підготовки юних спортсменів. Періодизація спортивної підготовки юних спортсменів.

Оптимальний вік для початку занять спортом. Взаємозв’язок побудови багаторічного тренувального процесу з динамікою біологічного розвитку людини. Мета і завдання етапу початкової підготовки, його місце і значення в системі багаторічної підготовки спортсменів. Мета і завдання етапу попередньої базової підготовки, його місце і значення в системі багаторічної підготовки спортсменів. Мета і завдання етапу спеціалізованої базової підготовки, його місце і значення в системі багаторічної підготовки спортсменів.


File Лекція 5. Сторони підготовки юних спортсменів.

Технічна підготовка і технічна підготовленість. Фізична підготовка. Тактична підготовка. Психічна підготовка. Інтегральна підготовка


File Лекція 6. Змагання і змагальна діяльність юних спортсменів.

Характеристика видів спортивних змагань. Документи, що регламентують змагальну діяльність. Аналіз способів визначення результатів у спортивних змаганнях. Фактори, які впливають на результативність змагальної діяльності. Аналіз способів проведення спортивних змагань. Всеукраїнські та Міжнародні змагання юних спортсменів.


File Лекція 7. Система комплексного контролю в управлінні підготовкою юних спортсменів

Мета, об’єкт і види контролю. Вимоги до показників, що використовуються для контролю. Контроль і корекція змагальної діяльності. Контроль і корекція тренувальних і змагальних навантажень.


File Лекція 8. Спортивна орієнтація та спортивний відбір юних спортсменів. Моделювання та прогнозування в системі підготовки юних спортсменів.

Актуальність і важливість системи відбору. Визначення поняття «спортивний відбір» і «спортивна орієнтація». Основні методичні положення системи відбору в спортивних школах. Організація та проведення спортивної орієнтації та відбору


File Лекція 9. Програмно-нормативне забезпечення дитячо-юнацького спорту в Україні.

Програмно-нормативні документи, що регламентують діяльність спортивних шкіл.


File Лекція 10. Спеціалізовані ДЮСШ, ШВСМ специфіка їх роботи. Організаційна структура дитячо-юнацького спорту в Україні.

Основні організаційні форми підготовки юних спортсменів. Задачі спортивних шкіл різних типів.

 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0119-15#Text


МОДУЛЬ 1. Змістовий модуль 2. ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ (20г.) File Заняття 1. Тема для обговорення: Фізична вправа, як засіб спортивного тренування та фізичного виховання.
File Заняття 2. Тема для обговорення: Технічна підготовка спортсменів. Технічна підготовка в обраному виді спорту.
File Заняття 3. Тема для обговорення: Фізична підготовленість і фізична підготовка спортсмена. Фізична підготовка в обраному виді спорту.
File Заняття 4. Тема для обговорення: Гнучкість спортсмена та її вдосконалення, з урахуванням специфіки обраного виду спорту.
File Заняття 5. Тема для обговорення: Швидкісні здібності і методика їх розвитку, з урахуванням специфіки обраного виду спорту.
File Заняття 6. Тема для обговорення: Силові здібності спортсмена і їх вдосконалення, з урахуванням специфіки обраного виду спорту.
File Заняття 7. Тема для обговорення: Витривалість спортсмена і її вдосконалення, з урахуванням специфіки обраного виду спорту.
File Заняття 8. Тема для обговорення: Координаційні здібності спортсмена і їх вдосконалення, з урахуванням специфіки обраного виду спорту.
File Заняття 9. Тема для обговорення: Тактична підготовка спортсменів. Тактична підготовка в обраному виді спорту.
File Заняття 10. Тема для обговорення: Психологічна підготовка спортсмена. Психологічна підготовка в обраному виді спорту.
Модуль 2. Змістовий модуль 1. Теорія і методика підготовки спортсменів високого класу. Особливості підготовки спортсменів в обраному виді спорту (30 г.) File Лекція 11-12. Особливості побудови підготовки кваліфікованих спортсменів.
File Лекція 13-14. Основи теорії адаптації та закономірності її формування у спортсменів. Адаптація опорно-рухового апарату спортсменів. Адаптація функціональних систем спортсменів.
File Лекція 15. Вплив навантаження на організм спортсмена різної кваліфікації.
File Лекція 16. Втома та відновлення в системі підготовки спортсменів.
File Лекція 17-18. Фізична підготовка спортсменів високої кваліфікації.
File Лекція 22. Відмінність у методиці фізичної підготовки чоловіків і жінок.
File Лекція 23. Середньогір’я, високогір’я та штучна гіпоксія в системі підготовки.
File Лекція 24. Змагання і підготовка в умовах високих і низьких температур.
File Лекція 25. Спортсмен в умовах порушення циркадних ритмів.
Модуль 2. Змістовий модуль 2. Практичні заняття (20 г.) File Заняття 11. Розминка: значення та специфічні засади побудови.
File Заняття 12. Тренувальні заняття і побудова їх програм.
File Заняття 13. Механізми енергозабезпечення м'язової діяльності.
File Заняття 14. Мікроцикли і побудова їх програм.
File Заняття 15. Мезоцикли та побудова їх програм.
File Заняття 16. Основи спортивного відбору і орієнтації.
File Заняття 17. Макроструктура процесу підготовки спортсменів.
File Заняття 18. Моделі періодизації річної підготовки.
File Заняття 19. Безпосередня підготовка до змагань.
File Заняття 20. Підведення підсумків, підготовка до екзамену: