2. Тригери

2.1. RS-тригери

RS-тригер утворено двома перехресно зв'язаними елементами АБО-НЕ або І-НЕ (мал. 6).


RSригер має два виходи Q і Q й два керуючих входи: R (Reset - скидання) і S (Set - установка). На виходах тригера рівні завжди протилежні:
якщо
Q = 1, то Q = 0, і навпаки.
Для того щоб зрозуміти роботу ланцюга, припустимо, що вихід
Q , вхід R і S мають низький рівень. Низький рівень виходу Q подається на один із входів елемента 2. На вході S також низький рівень. На виході елемента 2 високий рівень, який подається на вхід елемента 1, утримуючи його вихід на низькому рівні. Коли на виході Q з'являється низький рівень, говорять, що тригер у вихідному стані (RESET). Він залишається в цьому стані невиразно довго, доти, поки на вхід S елемента 2 не буде поданий високий рівень. Коли на вхід S елемента 2 буде поданий високий рівень, на виході елемента 2 з'явиться низький рівень, а цей вихід зв'язаний із входом елемента 1. Оскільки на вході R елемента 1 низький рівень, на його виході Q низький рівень зміниться на високий і подається на вхід елемента 2, забезпечуючи на виході Q низький рівень. Коли на виході Q високий рівень, говорять, що тригер в одиничному (SET) стані. Він залишається в цьому стані доти, поки на вхід R не буде поданий високий рівень, що переводить тригер у вихідний стан.
«Неприпустим
о», або «недозволено», умова має місце, коли одночасна на два входи, R і S, подається високий рівень. У цьому випадку виходи Q й Q намагаються перейти в низький стан, але Q й Q не можуть бути одночасно в однаковому стані без порушення роботи тригера. При одночаснім відключенні високого рівня із входів R і S обоє виходу намагаються перейти в стан з високим рівнем. Оскільки логічні елементи небагато відрізняються друг від друга, те один з них перейде в стан з високим рівнем. Це змусить інший елемент перейти в стан з низьким рівнем. У цьому випадку має місце
непередбачений режим роботи й, отже,
стан виходів тригера не може бути визначене.
Іншим типом тригера
є тригер із синхронізуючим входом. Він відрізняється від RS-тригера тим, що для його роботи необхідний додатковий вхід. Третій вхід називається тактовим (або синхронізуючим). На мал. 7 зображена логічна схема тригера із синхро-нізуючим входом і його схематичне позначення. Сигнал високого рівня на кожному із входів вхідного блоку тригера активізує тригер, змушуючи його змінити стан. Вхідний блок, називаний «керуючим елементом», направляє тактові імпульси на входи елементів тригера.


Мал. 7. Логічна схема тригера із синхронізуючим входом і його схематичне позначення