Тема 2. Електричні кола постійного струму.
1. Застосування законів Ома і Кірхгофа для розрахунку кіл постійного струму
2. Метод еквівалентного генератора
3. Метод контурних струмів
4. Метод вузлових потенціалів
5. Метод (накладання) суперпозиції
6. Метод еквівалентних перетворень
7. Потужність в колах постійного струму
6. Методи еквівалентних перетворень
Еквівалентні перетворення застосовують для зменшення кількості віток або вузлів у схемі, що веде до зменшення числа розрахункових рівнянь i скорочення обчислювальної роботи. Перетворювати можна i пасивні i активні ділянки кола.

Рис. 2.5
Умови еквівалентних перетворень: напруги i струми в не перетворених частинах схеми повинні залишатися незмінними. Нижче наведено поширені методи заміни однієї схеми іншою, еквівалентною.
Взаємне еквівалентне перетворення з'єднань споживачів енергії "трикутником" i "зіркою" (рис. 2.5).
Формули перетворення "трикутника" на "зірку":
,
,
.
Формули перетворення "зірки" на "трикутник":
,
,
.
Метод еквівалентного генератора.

Рис. 2.6
Метод використовується, коли потрібно обчислити струм тільки в одній вітці і базується на теоремі про еквівалентний генератор або активний двополюсник. Під активним двополюсником розуміють частину кола, що містить джерела енергії i з’єднується з іншими елементами кола двома затискачами (рис. 2.6).
Згідно з теоремою, струм у гілці, що ввімкнена на затискачі 1-2, залишається незмінним, якщо активний двополюсник замінити еквівалентним генератором з ЕРС Еekb i його внутрішнім опором Rekb (див. рис. 2.6). Еekb обчислюється як напруга U12 на затискачах 1-2 при вимкненій досліджуваній гілці (режим холостого хода), Еekb= U12; величина Rekbрозраховується як еквівалентний опір двополюсника відносно затискачів 1-2 у тому ж режимі холостого ходу.
Після такої заміни складне коло можна зобразити одно контурною схемою, струм в якій легко визначити за законом Ома.
Порядок розрахунку:
1. Вимкнути із схеми гілку, в якій потрібно обчислити струм, i позначити затискачі будь-якими індексами, наприклад 1 і 2.
2. Визначити напругу U12, користуючись найбільш раціональним у даному випадку методом розрахунку складних кіл.
3. Визначити еквівалентний опір кола Rekb між затискачами 1 i 2 , замінивши джерела енергії їх внутрішніми опорами (ідеальне джерело напруги замінити відрізком провідника з нульовим опором, ідеальне джерело струму вимкнути).
Еквівалентний опір кола Rekb можна визначити за режимами холостого ходу та короткого замикання: вимірюється величина струму, що протікає через клеми двополюсника при їх короткому замиканні, Iкз. Тоді еквівалентний опір Rekbміж затискачами 1 i 2 буде: Rekb = U12/ Iкз.
4. Скласти схему еквівалентного генератора та обчислити струм у гілці за законом Ома:
Зауваження: на загал гілка, в котрій потрібно обчислити струм, може включати також джерело напруги або з’єднувати довільну частину електричного кола.