Тема 14. Скалярне керування АД
Сучасний частотно-регульований електропривід широкого застосування складається з асинхронного короткозамкнутого електродвигуна, статичного перетворювача частоти (СПЧ) з ланкою постійного струму. Перетворювач частоти з постійної напруги ланки постійного струму формує напругу, змінну по частоті і амплітуді. Зміна частоти і його амплітуди напруги призводить до зміни частоти обертання магнітного поля статора і до зміни швидкості обертання валу електродвигуна. В даний час відомі такі закони частотного управління асинхронним короткозамкненим двигуном:
скалярне управління;
векторне управління (FOC);
пряме керування моментом (DTC).
1. Загальна характеристика
1.1. Закони частотного управління
Закони частотного управління
Важливе місце в використанні асинхронних двигунів займає частотне регулювання швидкості. Відповідно до формули, синхронна швидкість або швидкість обертового магнітного поля статора (ω0) прямо пропорційно залежить від частоти мережі живлення (f):
де p - кількість пар полюсів електричної машини.
Отже, якщо змінювати частоту мережі, то згідно вище наведеного виразу, швидкість магнітного поля, а відповідно, і швидкість обертання ротора двигуна будуть змінюватися. Але, виникає одна проблема, зі зміною частоти, змінює значення і моменту критичного (Мкр), отже, іншу величину знаходить перевантажувальна здатність асинхронного двигуна.
Якщо при постійній напрузі зменшити частоту, то магнітний потік збільшиться, що викличе насичення сталі, і як наслідок, різке збільшення струму:
Таке регулювання (тільки частотою) дасть нам такий вигляд механічних характеристик АД:
Для забезпечення сталості перевантажувальної здатності АД, одночасно з частотою f, необхідно регулювати і напругу U. Частотне регулювання, а саме скалярне управління дозволяє зробити плавне регулювання швидкості електродвигуна. Для цього потрібно в залежності від характеру навантаження змінювати два канали: частоту і напругу.
В електроприводах розрізняють три основних види навантаження:
1 - момент опору не залежить від частоти обертання (підйомні механізми);
2 - нелінійне збільшення Мс (вентилятор, відцентровий насос, центрифуга);
3 - зменшення нелінійне Мс (механізми верстатів різання, моталки).
Закон сталості моментів застосовується при незмінному навантаженні під час всього технологічного процесу:
Підтримка постійної потужності характеризується залежністю
А для «вентиляторного» типу навантаження частотне регулювання виробляють згідно із законом:
При всіх вищевказаних законах частотного регулювання відбувається дотримання умови , тобто збереження перевантажувальної здатності.