Лекція 10. Основні аспекти забезпечення електромагнітної сумісності
1. Основні причини росту електромагнітних завад
2. Нормалізація якості електроенергії
3. Економічні та організаційні аспекти електромагнітної сумісності
4. Організаційне забезпечення ЕМС
5. Технічне забезпечення ЕМС
6. Норми і рекомендації щодо електромагнітної сумісності
7. Організаційні основи електромагнітної сумісності
6. Норми і рекомендації щодо електромагнітної сумісності
Норми і рекомендації щодо електромагнітної сумісності.
Останнім часом через все більшого ускладнення апаратури особливо гостро постала проблема електромагнітної сумісності. ЕМС - здатність технічного засобу ефективно функціонувати із заданою якістю в певній електромагнітної обстановці, не створюючи при цьому неприпустимих електромагнітних завад іншим технічним засобам. Очевидно, що будь-яка сучасна електронна техніка повинна відповідати цим вимогам, що важливо не тільки для її якісного функціонування, а й для безпеки людей. Електротехнічне та електронне обладнання найкраще купувати у виробників, які заявляють розрахункові та підтверджені електромагнітні характеристики, відповідні передбачуваним умовам експлуатації обладнання. В іншому випадку, якщо у устаткування недостатньо високі показники ЕМС, необхідно якомога раніше визначити необхідні методи екранування і фільтрації перешкод. Виробник електротехнічного обладнання, як правило, надає норми і рекомендації щодо електромагнітної сумісності свого обладнання, в яких міститися вказівки та рекомендації щодо захисту обладнання від впливу ЕМП, розглядаються методи захисту обладнання при установки обладнання, прокладання кабельних зв'язків, використання фільтрів, заземлення та харчуванні обладнання, описані умови при яких буде забезпечена якісна робота електрообладнання. Придатність обладнання до певних умов експлуатації підтверджується також в паспортних даних зазначенням виду захисту та допустимих меж зміни допоміжних електроенергетичних параметрів (напруги, частоти, наявності вищих гармонік), останнім часом до цього переліку додається ще ступінь захищеності від впливів зовнішніх електромагнітних полів, що характеризує придатність використання обладнання в тих чи інших умовах електромагнітного впливу. Описувані методи і рекомендації щодо забезпечення ЕМС складаються на основі різних стандартів по ЕМС з урахуванням досвіду експлуатації обладнання. Деякі виробники обладнання не мають інструкцій, що говорить про те, що виробник практично не прагнути забезпечити досить високі характеристики ЕМС свого обладнання, а деякі поставляють інструкції, для реалізації яких потрібні великі витрати і тривалий час. Необхідно завжди строго дотримуватися інструкції виробника щодо забезпечення ЕМС.
До рекомендацій по ЕМС відносяться методи прокладки кабелів, згідно з якими всі кабелі поділяються на 4 типи (клас 1 - кабелі, що відносяться до ланцюгів з малопотужними і високочутливими до перешкод сигналам; клас 2 - кабелі, що відносяться до ланцюгів з незначним рівнем чутливості до перешкод; клас 3 - кабелі, що відносяться до ланцюгів, що створюють невисокий рівень перешкод; клас 4 - кабелі, що відносяться до ланцюгів, що створюють високий рівень перешкод), кожні з яких необхідно прокладати в окремих коробах або джгутах, на певних відстанях один від одного, щоб уникнути впливу створюваних ними перешкод один на одного [2]. У разі необхідності кабелі повинні бути екрановані.
Також до питань забезпечення ЕМС належать питання заземлення розстановки обладнання, фільтрації, поділу апаратури і джерел живлення і т.д.