Лекція 10. Основні аспекти забезпечення електромагнітної сумісності
1. Основні причини росту електромагнітних завад
2. Нормалізація якості електроенергії
3. Економічні та організаційні аспекти електромагнітної сумісності
4. Організаційне забезпечення ЕМС
5. Технічне забезпечення ЕМС
6. Норми і рекомендації щодо електромагнітної сумісності
7. Організаційні основи електромагнітної сумісності
1. Основні причини росту електромагнітних завад
1. Основні причини росту електромагнітних завад
Зростання встановленої потужності нелінійних, несиметричних і різкозмінних навантажень промислових підприємств привів до істотного збільшення рівня електромагнітних завад (ЕМЗ) в системі електропостачання (СЕС) і підприємств і ЕС [2]. Ці перешкоди, в залежності від їх характеру, інтенсивності і тривалості, несприятливо впливають на силові електроустановки, системи автоматики, РЗ і телекомунікації і т.д. У ряді випадків це призводить до зниження надійності електропостачання, збільшення втрат ЕЕ, погіршення якості і зменшення кількості продукції, що випускається, що обумовлює практичну значимість проблеми ЯЕ [2].
Електромагнітна сумісність (ЕМС) визначається, як здатність електротехнічного пристрою задовільно функціонувати в його електромагнітному оточенні, не впливаючи на це оточення, до якого належить також і інші пристрої. Дане визначення стосовно СЕС підприємств виявляється неповним, тобто в коло питань ЕМС не включені СЕС з їх особливостями посилення перешкод (наприклад, в результаті резонансних явищ), їх деформації і навіть генерування. Таким чином, під ЕМС слід розуміти не тільки здатність електрообладнання нормально функціонувати в навколишній електромагнітній обстановці, але також здатність не привносити в неї неприпустимих перекручувань. Слід зазначити, що проблема ЯЕ виявляється більш широкою, ніж проблема ЕМС.
При будь-якій системі господарювання ЕЕ розглядається як товар, що характеризується певними специфічними властивостями і показниками, перелік і значення яких визначають його споживчі якості. У класичній теорії ЕМС питання ЕМС аналізувалися в двох основних напрямках: працездатність (стійкість) системи або пристрою при наявності ЕМП і емісія (генерування) ЕМП. Як генеруються ЕМП, що визначають рівень емісії і залежність від частоти f, можуть бути ВГ або КН.