Історія філософії та філософської думки (ГтЗ)
Кафедра філософії

Метою вивчення курсу «Історія філософії та філософської думки» як складової освітньо-наукової програми бакалавра є знайомство студента зі світом філософських систем і концепцій, долучення до філософського способу осягнення навколишнього світу, що включає різні прийоми критичного мислення, оволодіння студентами загальнонауковими (філософськими) компетентностями, системним науковим світоглядом, науковою методологією і професійною етикою. Осмислення гуманістичної ролі вченого в національному і глобалізованому світі, в процесі створення інтелектуального капіталу, необхідного для розвитку українського суспільства.

Вивчення курсу «Історія філософії та філософської думки» дає можливість узагальнювати та формулювати найбільш загальні закони розвитку об’єктивної реальності, визначатися зі змістом та ролями суб’єктивних чинників у творчому науковому і соціокультурному процесах. Сучасна філософія є узагальненою думкою людства, що ґрунтується на теоретичних надбаннях, здобутих у лоні кожної національної філософії. Основою сучасної філософії є загальнолюдські пріоритети і цінності. Філософії як сфері духовної свободи притаманне розмаїття підходів, методологій, теоретичних побудов.

Філософія слугує й потужним методологічним джерелом. Тут, з одного боку, філософія є теоретичним обґрунтуванням змісту та характеру функціонування методу, а з іншого філософія є ґрунтовним осмисленням феномену науки, рефлексією засад наукового дослідження та застосування знання для створення програм соціального розвитку суспільства.

Студенти інженерних спеціальностей живуть в єдиному соціумі і культурному середовищі з представниками інших наук і спеціальностей, видів діяльності, тому вони повинні мати уявлення про основні інтелектуальні віяння, освоювати моделі мислення, пізнання і поведінки людини в різних ситуаціях. Означення мети, формулювання завдань, аналіз виконаної роботи, обговорення та оцінка соціальних наслідків її впровадження, допущених помилок і недоробок можливі при наявності широкого кругозору. Філософія сприяє інтеграції в культуру суспільства.

Філософія постає і як духовність. Суть філософії як духовності полягає в створенні і осягненні нею соціальних ідеалів, парадигм особистісного і суспільного розвитку, засад формування креативності в людині. Філософія сприяє формуванню цілісного уявлення про світ, про місце людини в ньому, про побудову гармонійних взаємовідносин людини зі світом. 

Історія філософії та філософської думки (МО, ЕП, ОіА)
Кафедра філософії
Філософія як потужне методологічне джерело не надає готового знання, а вчить студента задавати правильні питання до світу і самого себе, примушує його до всебічного пошуку істини. Таким хто засвоїв філософію як навчальну дисципліну вважається студент, який демонструє здатність і готовність до конструктивного діалогу стосовно проблем світоглядного характеру, демонструє здатність до самостійної рефлексії, навчився думати критично. Натомість мислення майбутнього фахівця має бути культурним і грамотним. Філософська грамотність передбачає якісне засвоєння фундаментальний речей в області філософії – основних проблем, термінів, ідейних течій. Отже культура мислення включає в себе вміння критично аналізувати чуттєві і надчуттєві феномени, вміння бачити проблему і правильно ставити питання, вміння міркувати і логічно пов'язувати свої думки, вміння адекватно виражати і обґрунтовувати свою позицію, вміння розуміти опонента і вчитися у нього. Реалізація заданої мети перетворює філософією в основу для розуміння молодою людиною сенсу і мети свого життя, з'ясування причетності до того, що відбувається в світі.
Курс «Історії філософії і філософської думки» знайомить здобувачів вищої освіти з історією філософії, основними проблемами класичної і сучасної філософії, найбільш важливими і впливовими ідеями в експертних областях філософських дисциплін. Головними завданнями курсу є розвиток у студентів навичок самостійного критичного мислення, звички до рефлексії про найбільш важливі світоглядні питанні сучасності, а також здатності виявляти неочевидні світоглядні проблеми і знаходити шляхи їх вирішення.
Робоча програма містить витяг з навчального плану, мету вивчення, компетентності, які має здобути бакалавр, програмні результати навчання, дані щодо викладачів, зміст курсу, тематику практичних занять, вимоги до виконання індивідуального завдання, шкалу оцінювання знань, вмінь та навичок бакалавра, роз’яснення деяких аспектів організації навчального процесу, список навчально- методичного забезпечення, джерел та літератури для підготовки до практичних занять та виконання індивідуального завдання. Абсолютну більшість позицій зі списку розміщено на Освітньому сайті КНУБА або ж за цією адресою містяться посилання на ці джерела та літературу в інтернеті. Також програма містить основні положення щодо політики академічної доброчесності та політики відвідуваності занять.
Основні положення дисципліни можуть бути використані у подальшому під час вивчення філософії архітектури та соціології архітектури, а також в якості загальних принципів під час засвоєння природничо-наукових дисциплін.
Історія філософії та філософської думки (ПМ, БМП)
Кафедра філософії

Курс «Історії філософії і філософської думки» знайомить бакалаврів з історією філософії, основними проблемами класичної і сучасної філософії, найбільш важливими і впливовими ідеями в експертних областях філософських дисциплін. Головними завданнями курсу є розвиток у студентів навичок самостійного критичного мислення, звички до рефлексії про найбільш важливі світоглядні питанні сучасності, а також здатності виявляти неочевидні світоглядні проблеми і знаходити шляхи їх вирішення. 

Основні положення дисципліни "Історія філософії і філософської думки" можуть бути використані у подальшому під час вивчення історії політичної думки України та історії сучасна зарубіжна політологія, а також в якості загальних принципів під час засвоєння природничо-наукових дисциплін.