Тема 17. Діагностика, захист і моніторинг електромеханічних систем
Тема 17. Діагностика, захист і моніторинг електромеханічних систем
1. Загальні положення
2. Основні функції та апаратура захисту ЕМС із розімкненим керуванням
3. Узгодження функцій апаратури керування та захисту
4. Проблема захисту тиристорних електроприводів постійного струму
4.1. Захист від аварійних струмів.
5. Захист, діагностика та моніторинг частотно-керованих електроприводів змінного струму
5.1. Захист двигуна.
5.2. Захист силового кола перетворювача частоти.
5.3. Захист кіл керування перетворювачів частоти.
5.4. Організація діагностики та моніторингу стану перетворювача частоти.
6. Проблема електромагнітної сумісності електромеханічних систем
6.1. Поняття про електромагнітні перешкоди та електромагнітну сумісність
6.2. Заходи та засоби для забезпечення електромагнітної сумісності електромеханічних систем
2. Основні функції та апаратура захисту ЕМС із розімкненим керуванням
2. Основні функції та апаратура захисту ЕМС із розімкненим керуванням
Відомо, що під час роботи електропривода можуть виникати аварійні ситуації, причини яких мають механічну або електричну природу.
Аварійні ситуації механічною походження виникають у разі:
• блокування ротора електричної машини:
* механічного перевантаження (короткочасного або тривалого).
Ці ситуації спричинюють зростання струму двигуна і, як наслідок, небезпечне нагрівання обмоток. Якщо таке перевантаження не ліквідувати, це може призвести врешті-решт до виходу із ладу двигуна, розплаву ізоляції силових провідників, небезпеки загоряння і пожежі.
Аварійні ситуації електричною походження Виникають у ра:зі наявності:
» перенапруги, низької напруги, нерівномірного навантаження фаз, обриву фази, що спричинюють зростання струму живлення і струму обмоток двигуна;
* Струмів короткого замикання, що можуть перевищити комутувальну здатність контактів комутувальної апаратури (контакторів).
Отже, апаратура захисту від перевантажень та коротких замикань має захистити мережу живлення (кабель або провідники), пристрій комутації двигуна (наприклад, контактор) і сам двигун, забороняючи його роботу протягом тривалого часу зі струмом, що перевищує номінальне значення. У той же час ця апаратура має забезпечити нормальний пуск двигуна, враховуючи наявність пускових струмів під час подачі напруги живлення. Крім того, апаратура захисту мас бути спроможною захистити себе {залишатися в працездатному стані після усунення аварійної ситуації), У протилежному випадку її слід поєднати з іншим захисним пристроєм.
В електроприводах із релейно- контакторним керуванням для виконання функцій захисту застосовується така апаратура та пристрої:
* для захисту від незначних тривалих перевантажень — теплове реле, зонди-термістори (РТС) (останні встановлюються всередині електричної машини для контролю температури нагрівання);
* для захисту від значних перевантажень — електромагнітні реле;
* для захисту від коротких замикань — запобіжники;
* длн захисту від обриву фази — диференціальне теплове реле, секціонер із відповідним механізмом і запобіжниками;
* для захисту від зникнення напруги живлення — контактор з автоживленням або реле мінімальної напруги;
* для захисту від затяжного пуску або частих пусків — пристрій із термісторами РТС, теплове реле і спеціальна схема його підмикання, шо не дає. змоги передчасному спрацьовуванню реле.
Крім цих пристроїв, нині широко використовують апаратуру багатофункціонального призначення. До неї слід віднести насамперед автоматичні вимикачі, що виконують три основні функції:
• секціонуванця двигуна, тобто його електричне вимикання від мережі, що дає можливість безпечного доступу і роботи з двигуном під час профілактики;
• подачу живлення;
· функціональне керування двигуном (операції «пуск—стоп»).
Пристрій реалізує функцію електричного захисту від перевантажень та коротких замикань: вимикання струмів перенавантаження у функції часу, а також ліквідування в найкоротший час струмів короткого замикання. Крім того, пристрій може забезпечити захисне вимикання, що є обов'язковим у разі виникнення небезпеки для обслуговуючою персоналу (аварійна зупинка або відсутність напруги).
Останнім часом з'явилися автоматичні вимикачі спеціального виконання, які інтегрують у собі всі необхідні функції для керування і захисту двигунів;
• керування;
• захист від коротких замикань із великими струмами;
• захист від перевантажень, нерівномірних завантажень фаз;
• захист віл коротких замикань із малими струмами;
• сигналізація і діалог із засобами автоматизації (промисловими контролерами або комп'ютерами).
Ці вимикачі поєднують у собі найкращі характеристики спеціалізованих апаратів:
• повну видимість електричного розмикання кола;
• високу розривну здатність із властивістю обмеження струму короткого замикання;
• надійність і високу механічну стійкість контактора;
• вдосконаленість і точність спрацьовування сучасного теплового реле захисту.
Прикладами таких автоматичних вимикачів для прямого пуску асинхронних короткозамкнених двигунів слугують пристрої типу РКZ2 виробництва Moeller для двигунів із потужністю до 20 кВт при напрузі живлення 380 В і пристрої серії Integral 18,32,63 (Schneider Electric) для двигунів із потужністю до 33 кВт при напрузі живлення також 380 В,
До класу багатофункціональних пристроїв захисту слід віднести і спеціальні мікропроцесорні реле захисту. Такі реле забезпечують захист від перевантаження двигуна, і асиметрії або випадання фаз. Крім того, при використанні термісторів РТС забезпечується захист двигуна від перегрівання, а при застосуванні спеціального трансформатора, що дає змогу контролювати суму миттєвих фазних струмів, — захист віл короткого замикання на землю. Прикладом розглянутого реле є реле ZEV виробництва Moeller на струми 1…800 А.
Схему відімкнення мікропроцесорного реле типу ZEV до схеми керування асинхронним двигуном наведено на рис, 6.15.
Перевагою цього реле є те, що воно дає можливість захистити двигуни з різними умовами пуску шляхом вибору відповідної кривої спрацьовування теплового захисту (пропонується вісім стандартних класів кривих спрацьовування: клас 5, 10, 15…, 40).
Використовуючи дисплей реле, можна за допомогою меню налагодити відповідні параметри. На дисплеї з'являються відображення несправності та причини, що її викликали.
Рис. 6.15 |
Крім того, за допомогою двох додаткових контактів можна вивести на зовнішнє коло інформацію про перевантаження, замикання на землю, термісторне вимикання, внутрішню несправність приладу.
Іншим прикладом електричного захисту може слугувати багатофункціональне мікропроцесорне реле типу LT6-Р (виробництва Schneider Electric) для захисту та керування асинхронним двигуном. Це реле розраховано на напругу 380 - 400 В і струми до 800А (за використання додаткових трансформаторів струму).
Реле LT6-Р забезпечує такі додаткові функції захисту, як захист від низької напруги живлення, від роботи двигуна к недонавантаженням, контроль за часом пуску. Реле надає можливість проведення моніторингу напруги живлення, струму фаз статора, cosf. За його допомогою можна реалізувати керування прямим пуском двигуна, реверсом двигуна, пуском за схемою зірка—трикутник.
За допомогою спеціального програмного забезпечення, використовуючи послідовний порт, можна підімкнути реле до мережі та організувати обмін інформацією з комп'ютером (програмування реле та постійний моніторинг двигуна: контроль за миттєвими значеннями напруги, струму, частоти, тепловим станом двигуна; надання статистики про причини та характер спрацьовування захисту тощо),