Лекція 2. Відхилення напруги і частоти
Лекція 2. Відхилення напруги і частоти
1. Відхилення напруги
2. Вплив відхилення напруги на роботу електрообладнання
3. Способи зниження відхилення напруги
4. Відхилення частоти
5. Вплив відхилення частоти на роботу електрообладнання
6. Способи зниження відхилення частоти
Зміст лекції: відхилення напруги, вплив відхилення напруги на роботу електрообладнання, способи зниження відхилення напруги.
Мета лекції: вивчити основні формули, розрахунку відхилення напруги і способи зниження відхилення напруги.
3. Способи зниження відхилення напруги
3. Способи зниження відхилення напруги
Знизити відхилення напруги можна двома способами: зниженням втрат напруги і регулюванням напруги.
Зниження втрат напруги досягається:
- вибором перетину провідників ліній електропередач за умовами втрат напруги;
- застосуванням поздовжньої ємнісний компенсації реактивного опору лінії. Однак це небезпечно підвищенням струмів короткого замикання при X → 0;
- компенсацією реактивної потужності для зниження її передачі енергії по високовольтних електромережах, за допомогою конденсаторних установок і синхронних електродвигунів, що працюють в режимі перезбудження.
Крім зниження втрат напруги, компенсація реактивної потужності є ефективним заходом енергозбереження, що забезпечує зниження втрат електроенергії в електричних мережах.
Регулювання напруги U:
- в центрі живлення регулювання напруги здійснюється за допомогою трансформаторів, оснащених пристроєм автоматичного регулювання коефіцієнта трансформації в залежності від величини навантаження - регулювання під навантаженням (РПН). Такими пристроями оснащені ~ 10% трансформаторів. Діапазон регулювання ± 16% з дискретністю 1,78%;
- напруга може регулюватися на проміжних трансформаторних підстанціях за допомогою трансформаторів, оснащених пристроєм перемикання отпаек на обмотках з різними коефіцієнтами трансформації - перемикання без збудження (ПБЗ), тобто з відключенням від мережі. Діапазон регулювання ± 5% з дискретністю 2,5%.
Відповідальність за підтримання напруги в межах, встановлених ГОСТ 13109-97, покладається на енергопостачальну організацію.
ГОСТ 13109-97 встановлює допустимі значення усталеного відхилення напруги на затискачах електроприймачів. А межі зміни напруги в точці приєднання споживача повинні розраховуватися з урахуванням падіння напруги від цієї точки до електроприймача і вказуватися в договорі енергопостачання.