Blocs du contenu principal
Résumé de section
-
Назва навчальної дисципліни: «Електротехніка та електропостачання»
Шифр навчальної дисципліни: 192
Назва спеціальності: "Будівництво та цивільна інженерія"
Назва спеціалізації: “Промислове і цивільне будівництво. Будівельне інформаційне моделювання”Розробник: ОСТАПУЩЕНКО Ольга, кандидат технічних наук, доцент
шифр
ОР бакалавр
Форма навчання: денна
Форма контролю
Семестр
Відмітка про погодження
Назва спеціальності (спеціалізації)
Кредитів на сем.
Обсяг годин
Кількість індивідуальних робіт
Всього
аудиторних
Разом
у тому числі
Л
Лр
Пз
КП
КР
РГР
Роб
192
Промислове і цивільне будівництво
2,0
60
30
16
14
1
1
Зал
4
шифр
ОР бакалавр
Форма навчання: заочна
Форма контролю
Семестр
Відмітка про погодження
Назва спеціальності (спеціалізації)
Кредитів на сем.
Обсяг годин
Кількість індивідуальних робіт
Всього
аудиторних
Разом
у тому числі
Л
Лр
Пз
КП
КР
РГР
Роб
192
Промислове і цивільне будівництво
2,0
60
24
4
14
1
1
Зал
3
-
Мета дисципліни полягає у забезпеченні теоретичної та практичної підготовки студентів в обсязі, необхідному для того, щоб майбутні спеціалісти могли обрати необхідні механізми з сучасними електроприводами, а також орієнтувались в енергозабезпеченні і кваліфіковано застосовували електромеханічні апарати.
Завдання дисципліни – формування у студента знань електротехнічних законів, методів аналізу електричних кіл, принципів електропостачання, конструкцій електричних машин, механічних і робочих характеристик електроприводів, набуття практичних навичок підключення електричних машин та апаратів, проведення експериментальних досліджень електричних машин, керування ними і контролю за їх роботою.
Компетенції студентів, що формуються в результаті засвоєння дисципліни
Код
Зміст
Програмні результати навчання
Інтегральна компетентність (ІК)
ІК.
Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі будівництва та цивільної інженерії.
Загальні компетентності (ЗК)
ЗК01.
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
РН01.Застосовувати основні теорії, методи та принципи математичних, природничих, соціально-гуманітарних та економічних наук, сучасні моделі, методи та програмні засоби підтримки прийняття рішень для розв’язання складних задач будівництва та цивільної інженерії.
ЗК02.
Знання та розуміння предметної області та професійної діяльності.
РН02.Брати участь у дослідженнях та розробках у сфері архітектури та будівництва.
ЗК05.
Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології.
РН03.Презентувати результати власної роботи та аргументувати свою позицію з професійних питань, фахівцям і нефахівцям.
ЗК06.
Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
РН07.Виконувати збір, інтерпретацію та застосування даних, в тому числі за рахунок пошуку, обробки та аналізу інформації з різних джерел.
Спеціальні (фахові) компетентності
СК03.
Здатність проєктувати будівельні конструкції, будівлі, споруди та інженерні мережі (відповідно до спеціалізвції), з урахуванням інженерно-технічних та ресурсозберігаючих заходів, правових, соціальних, екологічних, техніко-економічних показників, наукових та етичних аспектів, і сучасних вимог нормативної документації у сфері архітектури та будівництва, охороги довкілля та безпеки праці.
РН09.Проєктувати будівельні конструкції, будівлі, споруди, інженерні мережіта технологічні процеси будівельного виробництва, з урахуванням інженерно-технічних та ресурсозберігаючих заходів, правових, соціальних, екологічних, техніко-економічних показників, наукових та етичних аспектів, і сучасних вимог нормативної документації, часових та інших обмежень, у сфері архітектури та будівництва, охорони довкілля та безпеки праці.
СК04.
Здатність обирати і використовувати відповідні обладнання,матеріали, інструменти та методи для проєктування та реалізації технологічних процнсів будівельного виробництва
РН04.Проєктувати та реалізовувати технологічні процеси будівельного виробництва, використовувати відповідне обладнання,матеріали, інструменти та методи.
СК05.
Здатність застосовувати комп’ютерізовані системи проєктування та спеціалізоване прикладне програмне забезпечення для вирішення інженерних задач будівництва та цивільної інженерії
РН06.Застосовувати сучасні інформаційні технології для розв’язання інженерних та управлінських задач будівництва і цивільної інженерії
-
Модуль 1.Електротехніка та електропостачання
Змістовий модуль 1. Електричні кола та електричні машини
Тема 1. Основні поняття і закони електричних кіл. (Поняття про електричний струм, електричні кола, їх графічне зображення, структуру. Послідовне, паралельне та змішане з’єднання, розрахунок еквивалентного опору. Закони Ома і Кірхгофа).
Тема 2. Електричні кола постійного струму. (Застосування законів Ома і Кірхго-фа для розрахунку кіл постійного струму. Особливості розрахунку складних електричних кіл. Методи контурних струмів і вузлових потенціалів. Метод суперпозиції. Потужність в колах постійного струму).
Тема 3. Електричні кола змінного струму. (Поняття про синусоїдальний струм. Виробництво синусоїдальної ЕРС. Миттєві, діючі і середні значення синусоїдальних ЕРС, струмів і напруг. Однофазні електричні кола. Закони Ома і Кірхгофа в колах змінного струму. Векторні зображення синусоїдального струму. Резонансні явища в колах змінного струму. Символічний метод розрахунку. Основні закони електротехніки в комплексному вигляді. Трикутники опорів і провідностей. Активна, реактивна і повна потужності в ко-лах змінного струму. Коефіцієнт потужності).
Тема 4. Трифазні кола. (Виробництво трифазної системи ЕРС. Поняття про лінійні і фазні параметри. З’єднання обмоток трифазного генератора і фаз споживача “зіркою” і “трикутником”. Розрахунок трифазних кіл при симетричному і несиметричному наванта-женнях. Потужності в трифазних колах. Коефіцієнт потужності і його важливість для ефе-ктивності енергогосподарства).
Тема 5. Електричні машини змінного струму. Трансформатори. (Призначення і галузі застосування трансформаторів. Будова і принцип дії однофазного трансформатора. Основний магнітний потік і потокозчеплення розсіяння. Коефіцієнт трансформації. Рів-няння електричної рівноваги кіл первинної і вторинної обмоток. Рівняння намагнічуючих сил і співвідношення між струмами обмоток трансформатора).
Тема 6. Асинхронні двигуни. (Будова і принцип дії. Магнітне поле машини. Елек-тромагнітний момент, механічні і робочі характеристики. Пуск у дію асинхронних двигу-нів з фазним ротором і з короткозамкненим ротором. Регулювання швидкості обертання).
Тема 7. Машини постійного струму. (Будова, принцип дії і галузь застосування машин постійного струму. Призначення колектора. Поняття про реакцію якоря і комута-цію машин постійного струму. Класифікація машин постійного струму за способом з’єднання обмоток збудження. Пуск в дію. Швидкісні і механічні характеристики двигунів постійного струму. Регулювання швидкості обертання.Змістовий модуль 2. Електропостачання
Тема 1. Загальні відомості про принципи електропостачання. (Поняття про гра-фіки електричних навантажень. Основні відомості про енергосистеми).
Тема 2. Надійність електропостачання споживачів. (Типи електричних станцій. Надійність електричних мереж. Міські електричні мережі. Конструктивне виконання еле-ктричних мереж).Модуль 2. Контрольна робота
Тема 1. Розрахунок електричних кіл постійного струму.( Для заданої схеми ви-значити основні параметри: струми у вітках, напругу, опір, потужність. Побудувати в ма-сштабі для кола постійного струму потенціальну, для кола змінного струму – векторну діаграми).
Тема 2. Розрахунок трансформаторів і електричних двигунів. (Виконання роз-рахунку основних параметрів трансформаторів і двигунів. Визначення необхідих значень потужності і частоти обертання двигуна. Обрати двигун із каталогу по обчислених пара-метрах). -
Практичні заняття відсутні.
-
№
Назва теми
1
Дослідження резонансних явищ в колах змінного струму
2
Дослідження трифазного кола при з’єднанні споживачів “зіркою”
3
Дослідження трифазного кола при з’єднанні споживачів “трикутником”
4
Дослідження однофазного і трифазного трансформаторів
5
Дослідження машини постійного струму
6
Дослідження двигуна з фазним ротором
7
Дослідження методів підвищення коефіцієнта потужності
-
Поточне оцінювання (кількість балів)
Сума
Модуль №1
Модуль № 2
Залік
45
35
20
100
-
Методичне забезпечення дисципліни
1. Електротехніка та промислова електроніка: Методичні вказівки до виконання ла-бораторних робіт для студентів спеціальності 144 “Теплоенергетика”/ Ук-лад.:О.П.Остапущенко, М.Аббасіан, І.М.Кравченко. - К.: КНУБА, 2018. - 32 с.– (друков., електронний варіант).
2. Електротехніка та електропостачання: Методичні вказівки до виконання розраху-нково-графічних робіт для студентів спеціальності 192 “Будівництво та цивільна інжене-рія”. / Уклад.: Кравченко І.М., Остапущенко О.П. – К.: КНУБА, 2018. - 28 с. – (друков., електронний варіант).Рекомендована література
Базова
1. Городжа А.Д, Мазуренко Л.І., Подольцев О.Д. Загальна електротехніка: Навчаль-ний посібник для студентів ВНЗ. - К.: КНУБА, 2015. – 224 с.
2. Городжа А.Д. Загальна електротехніка: Навчальний посібник для студ. ВНЗ .- К.: КНУБА, 2000. – 248 с.
3. Паначевний Б.І. Курс електротехніки: Підручник для студентів ВНЗ. - Харків: То-рнадо, 1999. – 287 с.
4. Мілих В.І. Електротехніка та електромеханіка: Навчальний посібник для студентів ВНЗ освіти. – К.: Караван, 2005. – 375 с.Допоміжна
1. Малинівський С.М. Загальна електротехніка: Підручник для студ. ВТНЗ. – Львів: Бескид, 2003. - 638 с.
2. Будіщев М.С. Електротехніка, електроніка та мікропроцесорна техніка. Підручник для студ. ВНЗ. − Львів: Афіша, 2001. − 423 с.