4. Інженерні заходи з охорони праці при експлуатації програмно-технічного комплексу 02.05
Захисне занулення полягає у навмисному приєднанні до неодноразово заземленого нульового проводу корпусів, інших конструктивних металевих частин, електроустаткування, що у нормальних умовах не знаходяться під напругою, але внаслідок ушкодження ізоляції можуть виявитися під напругою.
Задача занулення - усунення небезпечної поразки людей, струмом при пробої на корпус. Вирішується ця задача автоматичнім відключенням ушкодженої установки від мережі.
Принцип дії занулення - перетворення пробою на корпус у коротке однофазне замикання (тобто замикання між фазним нульовим проводами) метою створення струму, спроможного забезпечити спрацювання захисту тим самим автоматично відключити ушкоджену установку від мереж постачання. Таким захистом є плавкі запобіжники або автоматичні вимикачі, які установлюють перед споживачами енергії для захисту від струмів короткого замикання.
Область застосування занулення - трифазні чотирьох провідні мережі напругою до 1000В із глухо - заземленою нейтраллю.
Призначення проводу занулення - створення для струму короткого замикання ланцюга з малим опором, щоб цей струм був достатнім для швидкого спрацьовування захисту, тобто швидкого відключення ушкодженої установки від мережі
Відповідно до вимог «Правил устрою електроустановок» провід занулення повинний мати провідність не менше половини провідності фазного проводу. У цьому випадку струм короткого замикання буде достатнім для швидкого відключення ушкодженої установки.
Отже, у трифазній мережі напругою до 1000В із заземленою нейтраллю без проводу занулення неможливо забезпечити безпеку при замиканні фази на корпус, тому таку мережу застосовувати забороняється.
Для живлення електроустаткування і різних пристроїв на робочому місці використовується мережа змінного струму напругою 220 В, частотою 50 Гц.