3. Захист користувача ЕОМ від шкідливих випромінювань відео- терміналу 25.04
В зв‘язку з автоматизацією процесів виробництва та управління, розвитком обчислювальної техніки і розробкою систем автоматизації проектних, дослідницьких і технологічних робіт широке розповсюдження отримали відеотермінали (ВТ)-пристрої, що відображають інформацію про хід процесу або стану об‘єкту нагляду на екрані індикатору.
Сучасні відеотермінали або як їх ще називають, дисплеї, дисплейні пристрої, екранні пульти зв‘язку з ЕОМ, аналогові пристрої пристрої, що характеризуються великою різноманітністю відображення інформації і т.п., представляють собою складні пристрої, що характеризуються великою різноманітністю.
Впровадження дисплейної техніки має як позитивні так і негативні моменти. З одного боку, це забезпечення більш високої ефективності підприємства за рахунок вдосконалення технологічного процесу та покращення праці, а з іншого, збільшення навантаження на працюючих в зв‘язку з інтенсифікацією підприємницької діяльності і специфічними умовами праці.
Наряду зі скаргами на погіршення зору і з «пізніми» порушеннями, 57,7% операторів вказує на ряд інших відчуттів іншого загального характеру, а конкретно: на підвищену загальну втому, головну біль, тяжкість в голові і т. п. Одночасно виявлено значну кількість лиць (40,3) з нервово-психічними порушеннями у вигляді підвищеної роздратованості, відчуттів безпекою та депресивних станів.
В ряді випадків є скарги на зуд шкіри та шкіряні висипання, які пов‘язують з електромагнітними випромінюваннями та шкідливими речовинами, що поступають у повітря робочої зони від технологічного обладнання. Вказуються занепокоєння в можливості неблагополучного впливу специфічних умов праці на розвиток у операторів катаракти, а також на неблагополучний потік та результат вагітності.
По результатам вимірювань електромагнітних випромінювань встановлено, що максимальна напруга електромагнітного поля на кожусі відеотерміналу складає 3,6 В/м, але в місці находження оператора її величина відповідає фоновому рівню (0,2-0,5В/м); градієнт електростатичного поля на відстані 0,5м менше 300 В/см являється в межах допустимого.
На відстані 5см від екрану ВТ інтенсивність електромагнітного випромінювання складає 28-64 В/м в залежності від типу прибору. Ці значення знижаються до 0,3-2,4 В/м на відстані 30 см від екрану (мінімальна відстань ока оператора до площини екрану).
Інтенсивність ультрафіолетового і інфрачервоного випромінювання від ВТ складає 10-100 мВт/м2 (при довжині хвилі більше 336 Нм) і 50 мВТ/м2 (в діапазоні довжин хвиль 700-1050 Нм) відповідно. Рівень напруги електромагнітного поля в області частот 10 кГц-18 ГГц коливаються від 1до 50 Вт/м2, що в 20 раз нижче допустимої величини (100 Вт/м2), напруга електричного поля складає від 0,01 до 1,8 кВ/м.
Дослідження показали, що напруга електричного поля між екраном ВТ і оператором складає 5-15 кВ/м. Це приводить до небажаних ефектів: зменшенню відмінних іонів в повітрі приміщення, забрудненню екрану ВТ в результаті притягання до нього відмінних іонів і мілких частинок пилу, жалощів операторів на роздратування та зуд шкіри.
При роботі з обчислювальною технікою основним джерелом шкідливих випромінювань є монітор. Існує декілька видів випромінювань.
Іонізуюче випромінювання. CRT являється потенційним джерелом рентгенівського випромінювання, але рівень випромінювання дуже низький завдяки поглинанню випромінювання склом, розміщеним в передній частині CRT; вони контролюються правилами безпеки, наприклад, германською постановою про рентгенівське випромінювання.
Всі монітори, які відповідають вимогам безпеки, обладнуються спеціальною схемою захисту користувача в випадку несправності. Напруга на аноді може підвищитись до небезпечного рівня, внаслідок чого рівень рентгенівського випромінювання теж підвищиться. Для вирішення цієї проблеми монітори комплектуються розрядниками, які забезпечують збіг енергії на землю в випадку, коли напруга стає збитковою. Інколи ця схема, особливо в умовах вологості, спрацьовує спонтанно, що призводить до появи явища швидкого «звертання» з послідуючим стабілізуванням зображення.
Неіонізуюче випромінювання. Більшість сучасних моніторів виконані в відповідності до рекомендацій MPR II SWEDAC – шведського експертного агентства – або більш жорсткими рекомендаціями шведської конфедерації професійних працівників (ТСО). При використанні екрану з MPR II поля, які генеруються монітором (електричне та магнітне), мають відносно малий рівень в порівнянні з полями, які генеруються іншим обладнанням. Конфедерація ТСО розробила нову версію своїх рекомендацій – ТСО 95. Рівні випромінювання, які визначені в ТСО 95, співпадають з ТСО 92.
Екологічні стандарти. Під впливом зростаючої занепокоєності техногенним впливом на навколишнє середовище, розроблений ряд стандартів, які призвані зменшити техногенний вплив.
ТСО 95. В 1995 році конференція ТСО випустила нові інструкції по виробництву більш екологічних комп‘ютерів та моніторів. В цих інструкціях до вимог стандарту ТСО92 додаються додаткові проектні вимоги по забезпеченню повторного використання й обмеженому застосуванню хімічних речовин, а також ергономічні вимоги до рівнів випромінювання та економії потужності.
ТСО 99. Цей поновлений стандарт включає більш жорсткі екологічні і эргономічні норми, ніж стандарт ТСО 95.
Європейським стандартом по електричній безпеці обладнання, яке використовується в інформаційних технологіях, являється EN 60950:1992 (ІЕС950). Він включає в себе спеціальні вимоги до моніторів CRT. Монітори, які виготовлені після 01.01.96 й мають знак СЕ, повинні відповідати вимогам директиви ЕС по електромагнітній сумісності. Монітори, які виготовлені після 01.01.97 й мають знак СЕ, повинні також відповідати вимогам директиви ЕС по низьким напругам (1989/336), що для моніторів означає відповідність вимогам EN 60950.
Далі приведено таблиці з технічними показниками описаних стандартів.
Таблиця 1.4 Гранично допустимі значення напруженості
електромагнітного та магнітного полів ( ДСТУ 12.1.002 )
Полоса частот, [ кГц ] |
Електричне поле, [ В/м ] |
Магнітне поле, [ А/м ] |
0-3 |
2000-10000 |
3 |
3-3000 |
600 |
1,6 |
В зв’язку з тим, що нашій країні в даний час використовуються монітори та корпуси з блоками живлення імпортного виробництва, то приводимо таблицю гранично допустимих значень напруженості електромагнітного та магнітного полів міжнародного стандарту ТСО 95.
Таблиця 1.5 Гранично допустимі значення напруженості
електромагнітного та магнітного полів ( ТСО 95)
Полоса частот, [ кГц ] |
Електричне поле, [ В/м ] |
Магнітне поле, [ нТл] |
0.005-2 |
10 |
200 |
2…400 |
1 |
25 |
Таблиця 1.6 Гранично допустимі значення напруженості електромагнітного та магнітного полів (МPR - ІІ)
Полоса частот, [кГц] |
Електричне поле, [В/м] |
Магнітне поле, [нТл] |
0,005 - 2 |
25,5 |
250 |
2 ... 400 |
2,5 |
25 |
Висновок: проаналізувавши дані таблиць державного і міжнародних стандартів, можемо зробити висновок, що міжнародні стандарти по гранично допустимим значенням напруженості електромагнітного та магнітного полів є більш строгими, ніж вітчизняні. Так як на даний час використовуються монітори імпортного виробництва, які відповідають стандартам не менш ТСО 95, то вони повністю придатні до експлуатації.