Main content blocks
Section outline
-
Змістовий модуль 1. Електричні кола та електричні машини
Лекція 1. Основні поняття і закони електричних кіл. Електричні кола постійного струму.
Тема 1. Поняття про електричний струм, електричні кола, їх графічне зображення, структуру. Послідовне, паралельне та змішане з’єднання, розрахунок еквівалентного опору. Закони Ома і Кірхгофа.
Тема 2. Застосування законів Ома і Кірхгофа для розрахунку кіл постійного струму. Особливості розрахунку складних електричних кіл. Методи контурних струмів і вузлових потенціалів.
Лекція 2. Електричні кола змінного струму.
Тема 1. Поняття про синусоїдальний струм. Виробництво синусоїдальної ЕРС. Миттєві, діючі і середні значення синусоїдальних ЕРС, струмів і напруг. Однофазні електричні кола. Закони Ома і Кірхгофа в колах змінного струму.
Тема 2. Векторні зображення синусоїдального струму. Резонансні явища в колах змінного струму. Трикутники опорів і провідностей. Активна, реактивна і повна потужності в колах змінного струму. Коефіцієнт потужності.
Лекція 3. Трифазні кола.
Тема 1. Виробництво трифазної системи ЕРС. Поняття про лінійні і фазні параметри.
Тема 2. З’єднання обмоток трифазного генератора і фаз споживача “зіркою” і “трикутником”. Потужності в трифазних колах. Коефіцієнт потужності і його важливість для ефективності енергогосподарства.
Лекція 4. Трансформатори.
Тема 1. Призначення і галузі застосування трансформаторів. Будова і принцип дії однофазного трансформатора. Основний магнітний потік і потокозчеплення розсіяння.
Тема 2. Коефіцієнт трансформації. Рівняння електричної рівноваги кіл первинної і вторинної обмоток. Рівняння намагнічуючих сил і співвідношення між струмами обмоток трансформатора.
Лекція 5. Асинхронні двигуни.
Тема 1. Будова і принцип дії. Магнітне поле машини. Електромагнітний момент, механічні і робочі характеристики.
Тема 2. Пуск у дію асинхронних двигунів з фазним ротором і з короткозамкненим ротором. Регулювання швидкості обертання.
Лекція 6. Машини постійного струму.
Тема 1. Будова, принцип дії і галузь застосування машин постійного струму. Призначення колектора. Поняття про реакцію якоря і комутацію машин постійного струму. Класифікація машин постійного струму за способом з’єднання обмоток збудження.
Тема 2. Пуск в дію. Швидкісні і механічні характеристики двигунів постійного струму. Регулювання швидкості обертання.Змістовий модуль 2. Електропостачання
Лекція 7. Загальні відомості про принципи електропостачання.
Тема 1. Поняття про графіки електричних навантажень. Основні відомості про енергосистеми.
Лекція 8. Надійність електропостачання споживачів.
Тема 1.Типи електричних станцій.
Тема 2. Надійність електричних мереж. Міські електричні мережі. Конструктивне виконання електричних мереж.Розрахунково-графічна робота
Розрахунково-графічна робота (РГР) є важливою складовою навчального процесу, яка дозволяє здобувачам закріпити та поглибити теоретичні знання, отримані під час лекційних занять, шляхом практичного застосування їх для розв’язку конкретних задач. РГР сприяє розвитку аналітичного мислення та навичок застосування математичного апарату і основ програмування.
Основними цілями виконання РГР є:
- засвоєння теоретичних знань;
- розвиток практичних навичок;
- формування уміння самостійно обирати необхідний математичний апарат для вирішення конкретної проблеми.
Успішне виконання РГР вимагає від здобувачів вміння аналізувати задачі і розробляти ефективні алгоритми для розв’язання складних проблем. Всі ці етапи є невід’ємною частиною процесу навчання і розвитку компетенцій, необхідних для майбутньої професійної діяльності.