Модуль1. Змістовний модуль 1. Лекції.
Résumé de section
-
Тема 1. Вступ. Основні поняття «Управління та організації у сфері фізичної культури і спорту».
Управління, керівництво і менеджмент. Поняття про сферу фізичної культури і спорту. Її компоненти. Сфера фізичної культур як об’єкт управління. Різноманітні ресурси, потрібні для розвитку сфери фізичної культури і спорту. Процес державного управління. Функції управління та менеджменту у фізичній культурі і спорті (планування, вироблення і ухвалення управлінського рішення, організація, регулювання, мотивації, обліку і контролю, керівництва). Принципи і методи управління. Їх зміст і особливості застосування.
Тема 2. Програмно-нормативна база розвитку фізичної культури і спорту.
Розвиток законодавства про фізичну культуру і спорт. Соціально- економічні умови розвитку, фізичної культури і спорту в Україні. Система розвитку, правових актів про фізичну культуру і спорт. Державна програма розвитку, фізкультури і спорту в Україні.
Тема 3. Організаційна структура органів управління.
Понятійний апарат організації і управління фізичної культури. Основні терміни і поняття. Структура державних і не державних органів управління. Сфери та напрямки впровадження фізичної культури. Правова і програмно-нормативна база розвитку масової фізичної культури. Державні вимоги до фізичного виховання. Державні тести і нормативи оцінки фізичної підготовленості населення.
Тема 4. Державне регулювання та забезпечення розвитку фізичної культури і спорту.
Діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо розвитку фізичної культури і спорту. Роль громадських об’єднань фізкультурно-спортивного спрямування в державному управлінні сферою фізичної культури і спорту. Зарубіжний досвід організації і управління фізичною культурою і спортом на регіональному рівні.
Тема 5. Компоненти сфери фізичної культури і спорту в Україні.
Загальна структура фізичної культури. Міністерство у справах молоді і спорту України, Національний олімпійський комітет і федерації з видів спорту. Характеристика системи базової фізичної культури (дошкільна, шкільна і фізична культура у ВНЗ). Спорт як компонент фізичної культури (масовий, базовий (дитячий), вищих досягнень (олімпійський спорт) і професійний). Інші види фізичної культури і спорту (паралімпійський спорт, військовоприкладна фізична культура, ППФП, виробнича фізична культура, оздоровчо-реабілітаційна фізична культура, рекреативна фізична культура і побутова).
Тема 6. Організації фізкультурно-спортивної спрямованості.
Спортивні клуби за місцем проживання. Дитячо-юнацькі спортивні школи (ДЮСШ), школи вищої спортивної майстерності (ШВСМ). Спортивні клуби з видів спорту. Фізкультурно-оздоровчі центри. Стадіони і спортивні комплекси, що мають статус юридичної особи. Кафедри фізичного виховання закладу вищої освіти.
Тема 7. Організація масової фізичної культури в різних сферах суспільства.
Організація фізкультурно-оздоровчої роботи у виробничій сфері. Організація фізкультурно-масової роботи за місцем проживання та у місцях масового відпочинку людей. Положення про проведення змагань. Організація і зміст діяльності спортивно-оздоровчих клубів за інтересами. Організація та методика масової фізичної культури у навчально-виховній сфері. Оздоровча робота у дошкільних навчальних закладах. Організація спортивно-масової й фізкультурнооздоровчої роботи в загальноосвітній школі. Організація спеціалізованих класів з видів спорту в загальноосвітніх школах. Організаційні заходи масової фізичної культури і спорту в поза класний час.
Тема 8. Функції управління сферою фізичного виховання.
Класифікація та взаємозв’язок функцій управління. Принципи та методи управлінської діяльності. Планування як функція управління. Делегування повноважень та побудова організаційних структур в управлінській діяльності.
Тема 9. Регламентування діяльності та кадрове забезпечення сфери фізичної культури і спорту.
Регламентування діяльності організацій сфери фізичної культури і спорту. Типологія фізкультурно-спортивних організацій. Кадрове забезпечення та ступенева підготовка фахівців для сфери фізичної культури і спорту в Україні. Підготовка наукових кадрів та ефективне використання кадрових ресурсів в сфері фізичної культури і спорту.
Тема 10. Міжнародний спортивний рух і місце у ньому організацій з фізичного виховання.
Історія виникнення і сучасний стан міжнародного спортивного руху. Класифікація міжнародних спортивних об’єднань. Організаційна структура і діяльність міжнародних федерацій з видів спорту. Зарубіжний досвід управління фізичною культурою і спортом на регіональному рівні.