Неперервний фрагмент відео від початку до припинення знімання називають сценою. Під час монтажу не завжди після однієї сцени просто додають наступну. Інколи між сценами роблять перехід. В цій лабораторній роботі ви навчитеся використовувати різні види переходів. 

Щоб зробити між сценами перехід, необхідно спочатку розмістити їх на шкалі часу поруч, щоб між ними не було пустого проміжку. Для цього можна або видалити цей проміжок, клацнувши по ньому правою кнопкою мишки і обравши Вилучити, або підсунути одну сцену впритул до іншої коли кнопка Перемкнути прилипання знаходиться в натиснутому стані: 

Після цього треба  насунути одну сцену на іншу так, щоб вони перекрилися на час переходу (зазвичай 3-5 секунд). Тоді між сценами з’явиться перехід, який на шкалі часу відображається так:

 

При цьому у вікні Властивості будуть відображені параметри цього переходу. Якщо це вікно у вас не відкрите, то можна клацнути по переходу правою клавішею мишки та вибрати в контекстному меню опцію Властивості.

Спочатку у властивостях встановлюється найбільш вживаний тип переходу – Розчинення, впродовж якого інтенсивність ведео попередньої сцени зменшується від 100% до 0, а інтенсивність ведео наступної сцени навпаки – збільшується від 0 до 100%. В результаті попередня сцена начебто розчиняється у наступній.

Те саме можна зроби зі звуком, якщо обрати у властивостях Плавний перетин. Але можна впродовж усього переходу змішувати звук обох сцен у постійній пропорції, що визначається положенням повзунка в параметрі Суміш.

Щоб переглянути, як виглядає створений перехід, перемістіть курсор відтворення в бажане місце часової шкали, клацнувши мишкою його чорній смузі, та натисніть клавішу пробіл. При потребі задайте у вікні Властивості інші параметри переходу або змініть його тривалість, перетягуючи по шкалі часу його ліву або праву межу.

У цій лабораторній роботі вам треба познайомитися з усіма типами переходів, які є в базовому варіанті відеоредактора Shotcut. Для цього вам треба створити в своєму проекті не лише перехід типу Розчинення, а й усі інші типи переходів: горизонтальна та вертикальна смуга, шторки тощо та поекспериментувати з їхніми параметрами Інвертувати затирання, М’якість та інші.

Для здачі цієї роботи ви повинні створити і надіслати на перевірку два файли:

  • перший містить написаний саме вами (а не запозичений у когось) огляд переходів та їхніх параметрів;
  • другий - це файл проекту *.mlt, який ілюструє переходи, про які йдеться у огляді.

На завершення зазначимо, що під час звичайного монтажу відео переходами не слід зловживати. Велика кількість переходів швидко втомлює глядача. Вона відриває його увагу від сюжету. Тому використання переходів має бути дозованим і доречним. Зазвичай переходом ви начебто перегортаєте сторінку у своїй розповіді, показуєте глядачу, що завершуєте один сюжет та розпочинаєте інший.

Якщо ви користуєтесь іншим відеоредактором, то для здачі цієї роботи вам треба показати викладачу які там є типи переходів і як вони вставляються на шкалу часу.