2. Знайомство з Shotcut. 23.03

В цій лабораторній роботі ви навчитеся встановити на своєму комп’ютері відеоредактор Shotcut, завантажувати в нього відео для редагування, та ознайомитися з призначенням і використанням основних елементів цього відеоредактора. Кожний із цих елементів являє собою окреме вікно, яке може бути або вставленим у секцію вікна відеоредактора або вільно переміщуватися по екрану незалежно від інших. Вікно може показуватися або бути прихованим в залежності від стану опцій в меню Вигляд або кнопок на панелі інструментів.

1. Завантажте відеоредактор із його офіційного сайту https://shotcut.org/. Він там пропонується у двох варіантах: такому, що інсталюється або ні. Вам зручніше скористатися варіантом, що не потребує інсталяції. Тоді ви зможете запускати його на будь-якому комп'ютері в будь-якому комп'ютерному класі, просто запустивши на виконання файл shotcut.exe. Для зручності запуску редактора на домашньому комп'ютері, бажано встановити на робочому столі ярлик з посиланням на цей файл.

2. В меню Settings – Language оберіть Ukrainian. Далі всі назви подаватимуться українською.

3. Для завантаження файлів у редактор (це можуть бути не тільки файли відео, але й аудіо та графічні файли - фотографії, картинки тощо) натисніть кнопку Відкрити файл або однойменну опцію в меню Файл та виберіть один чи кілька файлів, які будуть відображені в Списку відтворення, розташованому в лівій частині редактора. Зазвичай один із них зразу почне програватися в відеопреєрі (відтворнику), розташованому в центральній частині редактора. Зупиняти й поновлювати відтворення найзручніше за допомогою клавіші пробіл. Двічі клацнувши по файлу в списку відтворення, можна запустити його у відеоплеєрі.

4. Спробуйте перетягувати файли мишкою з вашого комп'ютера прямо у список відтворення або у відеоплеєр, а також зі списку відтворення у відеоплеєр чи навпаки.

5. Спробуйте виділити у відеоплеєрі фрагмент відео і перетягніть його у список відтворення. Зверніть увагу, що у списку відтворення можна мати різні фрагменти того самого файлу. Заради цього він переважно й використовується, оскільки цілі файли можна зберігати у звичайній папці Windows. Іконки для файлів краще обирати такі, на яких видно їхнє зображення.

6. Ознайомтеся з призначенням кнопок , розташованих під списком відтворення. Запам'ятайте функцію кожної з них та тип інформації, що відображається за допомогою кожної з них.

7. Спробуйте перетягувати файли чи їх фрагменти на шкалу часу (часову лінію, Timeline), розташовану в нижній частині відеоредактора. Зверніть увагу, що їх можна перетягувати на бажане місце порожньої чи вже заповненої доріжки. Тоді цей фрагмент розташовується в ній саме з вказаного вами місця доріжки, заміщаючи собою її попереднє наповнення.

8. Спробуйте самостійно розібратися з призначенням основних кнопок управління шкалою часу:  та здійснювати різні операції з редагування відео: копіювати, вставляти, розрізати, переміщувати сцени тощо.

9. Перегляньте цей відеоурок та відредагуйте приблизно такий самий фрагмент відео, але без використання фільтрів, корекції кольорів та без експорту відео (рендерингу).

10. Щоб здати роботу, натисніть на панелі інструментів кнопку Зберегти, запишіть результат вашого монтажу у файл проекту *.mlt та надішліть його на перевірку через це завдання. Виводити проект у вигляді єдиного відефайлу для здачі цього і наступних завдань нема потреби. Але, якщо ви хочете мати такий файл для себе, то скористайтеся інструкцією з експорту відеофайлу розміщеною в цьому завданні.

11. Якщо ви користуєтесь іншим редактором, то для здачі роботи продемонструйте викладачу, як у ньому виконуються описані вище дії. Поясніть, який редактор зручніший і чому.