Робота зі звуком у програмі Sound Forge

1. Ознайомтесь зі способами запису і відтворення звуку в програмі SoundForge.

2.Встановіть частоту семплирування - 44,1 кГц, розрядність - 16 біт, режим запису – стерео.

3.Відкрийте вікно Громкость (справа внизу, біля комп'ютерного годинника) оберіть Параметры, Свойства, Запись. Переконайтесь, що мікрофон вибраний як джерело сигналу для запису іпідключений до звукової карти.

4.Здійсніть запис свого власного (!) голосу, назвавши своє прізвище, ім'я, групу. Прослухайте запис, щоб перевірити, що все в порядку.

5.За допомогою будь-якого плеєра прослухайте і виберіть довільний midi-файл, що вам сподобався, наприклад, з папки c:\video\midi. Прослуховуючи midi, допишіть у свій файл приблизно 15 с. цієї музики, вихопивши їх десь з середини музичної композиції. Під час цього запису краще відключити мікрофон у параметрах Свойства, Запись, (щоб шуми мікрофона не накладались на музику) і включити "Вых. микшер".

6.Скоріш за все, у вашому файлі записи, зроблені з мікрофона і з програвача midi, матимуть різні рівні гучності. Це можна відчути і на слух і побачити на діаграмах сигналів у вікні даних. Тому наступним кроком буде їх приведення до однакового рівня. Прочитайте тут, як здійснюється регулювання гучності і нормалізація звуку та виконайте їх. Якщо вам треба виділити весь перший чи другий фрагмент запису, клацніть по ньому мишкою двічі.

7.Записаний вами музичний фрагмент вихоплений десь з середини композиції. Тому він, скоріш за все, починається і закінчується надто раптово. Краще зробити так, щоб на початку його гучність наростала поступово, а в кінці – поступово зменшувалась. Зробіть це, виділивши декілька секунд на початку і в кінці фрагмента і виконавши Process -> Fade -> In та Process -> Fade -> Out.

8.Прочитайте, як здійснюються основні операції з редагування звукових даних. Потім, не закриваючи поточного вікна даних з вашим записом, відкрийте нове вікно і запишіть у нього з мікрофона фрази "лівий канал" і "правий канал". Першу з них вставте в музичний фрагмент тільки в лівий, а другу (через кілька секунд) – тільки в правий канал вашого стерео-запису, скориставшись функцією зведення (Edit -> Paste Special -> Mix) і поекспериментувавши з її параметрами. Підбираючи параметри, використовуйте кнопку Preview.

9.На решті музичного фрагменту, використовуючи функцію панорамування, здійсніть імітацію переміщення джерела звуку з лівого каналу в правий і навпаки. Спробуйте також поекспериментувати зі стисненням і розширенням стереополя.

10.Окремо відкрийте готові (або створіть, здійснивши запис midi) ще три різні музичні фрагменти. Скопіюйте в кінець вашого файла приблизно по 5 с. із кожного з них. Там створіть між ними плавні переходи, користуючись функцією Paste Crossfade. Ознайомтесь з наявними в програмі еквалайзерами і поекспериментуйте з ними на цих фрагментах.

11.Допишіть у ваш файл ще невеличкий фрагмент, що включає ваш власний (!) голос і, при бажанні, музику. Поекспериментуйте з застосуванням до нього різних описаних тут ефектів: Simple Delay, Chorus та інших – на ваш вибір. Підбираючи параметри ефектів, використовуйте кнопку Preview.

12.Виконайте нормалізацію рівнів гучності для всього файла і збережіть його у форматі mp3 в декількох варіантах, встановлюючи в полі Templateрізні бітрейти. Співставте розміри одержаних файлів і якість записаного в них звуку. На перевірку надішліть мінімальний за розміром файл, що містить створений вами звук з прийнятною, на ваш погляд, якістю.