Тема № 6. Елементна база мікропроцесорної техніки

3. Трифазні випрямлячі

3.1. Трифазна схема випрямлення з нульовим виводом (Міткевича)

Містить у собі (рис. 2.6) трифазний трансформатор (ТV), вторинні обмотки якого з'єднані зіркою, вентильну групу з трьох діодів VD1, VD2, VD3, катоди яких з'єднані (затискач 6), а аноди поєднані з відповідними затискачами «а», «в», «с» вторинної обмотки трансформатора.

Навантаження увімкнено між затискачем б і нульовим виводом Ні трансформатора. Струм у навантаженні забезпечується почерговим підклю­ченням RН до відповідної фази трансформатора (у зв'язку з цим середній струм діода iVDСр дорівнює 1/3 випрямленого струму - таблиця 2.1). При цьому відкрито діод фази, напруга якої и найбільш позитивна. Так, на інтер­валі (а, в) (рис. 2.7) напруга и більша за и2в і игс - відкрито VD1, ин=и2а. При цьому потенціал точки б - уб= и>0, а потенціали анодів VD2, VD3 відносно у негативні, тому діоди VD2, VD3 закриті. Коли відкрито діод VDІ, зворотна напруга на VD2 і VD3 визначається лінійними напругами вторинних обмоток трансформатора и2ав і и2ас. Звідки значення извмАх = иШт. На відрізку (в, с) напруга и - більша за и і и - відкрито діод VD2, иН = и (VDІ, VD3 - закриті) і т.д. Точки а, в, с (рис. 2.7) називають точками природної комутації, у них стається зміна діодів, що проводять струм. Крива випрямленої напруги иН повторює при цьому позитивну обвідну фазних напруг на вторинній обмотці трансформатора, струм iНН/RН, значення иСР наведене в таблиці 2.1.

Наявність постійної складової фазних струмів вторинної обмотки трансформатора призводить до примусового намагнічування осердя [21]. Одним із негативних явищ при цьому є виникнення гармонійних складових струму, що споживається з мережі. Все це призводить до необхідності збіль­шення перерізу осердя і, відповідно, потужності трансформатора. Для уни­кнення цих факторів первинні обмотки трансформатора необхідно з 'єдну- вати за схемою «трикутник».


Рисунок 2.7 - Діаграми роботи трифазної схеми з нульовим виводом