Тема № 6. Елементна база мікропроцесорної техніки

2. Некеровані випрямлячі

2.3. Мостовий двонапівперіодний випрямляч

Складається (рис. 2.5, а) з двох пар діодів, що працюють почергово VD1, VD4 і VD2, VD3. У позитивний напівперіод напруги и2 (полярність напруги на рисунку 2.5, а пока­зано без дужок) діоди VD1, VD4 увімкнуті в прямому напрямку, а VD2, VD3 у зворотному. Струм і14 прямує крізь діод VD1 до точки " с ", а далі на наванта­ження RН - до точки «С» і крізь відкритий діод VD4 до правого затискача обмо­тки трансформатора. Струм від точки «С» при цьому не має змоги надходити до діода VD2 тому, що на його катоді потенціал вищий, ніж у точці "С", тобто цей діод закритий. У негативний напівперіод (полярність и2 показана в дужках) струм і23 прямує крізь діоди VD2, VD3, а VD1, VD4 закриті, струм навантаження іН має при цьому також напрямок від «с» до «С». Так само як і у схемі (рис. 2.4) використовуються обидва напівперіоди напруги джерела и2. Значення иСР (табл. 2.1) визначається аналогічно. Зворотною напругою для закритих діодів є вторинна напруга трансформатора (рис. 2.5, б). Назву «мостова» схема отрима­ла через те, що навантаження RН ввімкнено як «місток» між точками «с» і «С> катодної групи вентилів (VD1 і VD3, з'єднані катодами) і анодної групи венти­лів (VD2 і VD4, з'єднані анодами). При цьому струм навантаження завжди пря­мує крізь один діод із катодної групи із один з анодної. Через те, що діоди пра­цюють почергово, струм крізь один діод ІVDСР= 0,5 •ІНСР.

Відзначимо, що в однофазних схемах перемикання діодів здійснюється при зниженні струму до нуля, тобто комутація зводиться лише до зміни стану - вмикання/вимкнення.


На відміну від постійного струму, де исР=и, ІСР=І, діючі значення пульсуючих напруги і струму и>иср, І>ІСР. Корисними для приймачів постійного струму є лише сере­дні значення напруги иСР і струму ІСР. Наявність гармонійних складових обу­мовлює додаткові витрати енергії на нагрівання. Пульсації струму в машинах постійного струму викликають шкідливі пульсації електромагнітного моменту. Практично неприпустимі пульсації напруги живлення для електронних при­строїв.

Для зниження пульсацій випрямленої напруги (струму) до припустимого для навантаження значення, застосовують згладжувальні фільтри (ЗФ) із за­стосуванням реактивних L і С елементів. При цьому змінні складові не прохо­дять крізь фільтр - виділяються на ньому, а на виході отримують практично не­змінне значення и0. Реальне значення напруги на виході фільтру иФ (рис. 2.1) має деякі пульсації відносно значення и0, які значно менші ніж пульсації иВ.

Для живлення електронних пристроїв звичайно використовують стабілі­затор напруги (СТ), що забезпечує постійність напруги на навантаженні із змінюванням його опору, або напруги живлення Ц1. У деяких випадках елемен­ти, що подані на рисунку 2.1, можуть бути відсутніми (наприклад, ТУ, якщо напруга Ц відповідає значенню потрібної напруги на навантаженні, або стабі­лізатор, якщо стабілізації напруги не потребується).