Тема № 6. Елементна база мікропроцесорної техніки

2. Некеровані випрямлячі

2.1. Однонапівперіодний випрямляч

Навантаження (рис. 2.3, а) підключено до трансформатора ТV за допомогою діода VD. Змінна напруга на виході ТV и2=U-sinwt (рис. 2.3, б). У позитивний напівперіод и2 діод VD відкритий. Якщо прямим падінням напруги на діоді DUпр нехтувати, вважаючи його ідеальним, то напруга и2 повністю надходить до навантаження, тобто иН2 і струм іНН/RН. У негативний напівперіод и2 (знаки на рисунку 2.3, а у дужках) VD закритий. Якщо нехтувати зворотнім струмом, то іН=0, иН= 0. При цьому негативна напівхвиля и2 прикладена до діода иVD2 (рис. 2.3, б), що є для нього зворотною напругою. Її амплітуда U є максимальною зворотною напругою діода UЗВМAХ=U. Процеси, що розглянуті, періодично повторюються.

Таким чином, у схемі використовується лише один (позитивний) напівперіод змінної напруги. Струм і напруга на навантаженні пульсують від нуля до максимуму. Кількість пульсацій за період напруги мережі - m=1.

Згідно з (2.2) середнє значення випрямленої напруги




Наявність постійної складової струму вторинної обмотки обумовлює до­датковий магнітний потік, що насичує залізо трансформатора. Це явище нази­вають примусовим намагнічуванням трансформатора. В наслідок чого зростає намагнічувальний струм, потрібний переріз дроту первинної обмотки і розмір трансформатора. Потужність трансформатора значно завищена.

У подальшому для зручності порівняння розрахункові параметри схем випрямлення зведені в таблицю (див. табл. 2.1).