Лекція 2. Відхилення напруги і частоти
2. Вплив відхилення напруги на роботу електрообладнання
Освітлення.
Знижується термін служби ламп освітлення. При підвищенні напруги на 10% термін служби ламп розжарювання знижується в 4 рази. При зниженні напруги на 10% знижується світловий потік ламп розжарювання на 40% і люмінесцентних ламп на 15%. При величині зниження напруги більш ніж на 10% люмінесцентні лампи мерехтять, а при зниженні більш ніж на 20% просто не загоряються.
Електропривод.
При зниженні напруги на затискачах асинхронного електродвигуна на 15% момент знижується на 25%. Двигун може не запуститися або зупинитися. При зниженні напруги збільшується споживаний від мережі струм, що тягне розігрів обмоток і зниження терміну служби двигуна. При тривалій роботі на зниженому на 10% напрузі термін служби електродвигуна знижується вдвічі. При підвищенні напруги на 1% збільшується споживана двигуном реактивна потужність на 3 ... 7%. Знижується ефективність роботи приводу і мережі.
Електронна апаратура і комп'ютери.
При зниженні напруги можуть виникати збої в роботі, що призводять до втрати даних. Нерідкі відмови блоків живлення внаслідок підвищеного струму споживання при зниженій напрузі і їх перегріву при підвищеному. У сучасній електронній техніці часто встановлюють спеціальні блоки, що відключають пристрій при відхиленні напруги для запобігання його виходу з ладу. Тому багато пристроїв втрачають працездатність при відхиленні напруги від норми.
Технологічні установки.
При зниженні напруги суттєво погіршується технологічний процес, збільшується його тривалість. Отже, збільшується собівартість виробництва. При підвищенні напруги знижується термін служби обладнання, підвищується ймовірність аварій. При значних відхиленнях напруги відбувається зрив технологічного процесу.